Od 11 lutego 2012 r. obowiązują nowe prokonsumenckie rozwiązania w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC. Zmiany wprowadziła ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205 poz. 1210).
Łatwiejsze wypowiadanie umów
Nowe przepisy ułatwiają terminowe wypowiadanie umów. Nadanie pocztą oświadczenia o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia obowiązkowego będzie uważane za złożone z datą stempla pocztowego. Natomiast w przypadku sprzedaży pojazdu, zawarta przez dotychczasowego posiadacza umowa ubezpieczenia OC komunikacyjnego, będzie rozwiązywała się z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta (zniknie możliwość odnowienia jej z mocy ustawy na następnych 12 miesięcy).
Z ustawy wynika też, że dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia – zarówno ubezpieczeń obowiązkowych, jak i ubezpieczeń dobrowolnych – będzie także kopia dokumentu elektronicznego (wydruk).
Koniec z podwójnym ubezpieczeniem
Ponadto, dzięki nowym regulacjom zniknie problem tzw. podwójnego ubezpieczenia. Chodzi o płacenie podwójnej składki w przypadku niewypowiedzenia dotychczasowej umowy i zawarcia kolejnej z innym zakładem ubezpieczeń. Teraz zakład ubezpieczeń będzie musiał przesyłać ubezpieczonemu na 14 dni przed końcem umowy informację o przedłużeniu umowy i o warunkach na jakich zostanie przedłużona na kolejny okres. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, a jedna z umów została zawarta w trybie automatycznego odnowienia, będzie ją można wypowiedzieć. W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń będzie mógł jednak żądać zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, przez który ponosił odpowiedzialność.
Źródło: LexPolonica.